5 עקרונות היוגה על פי סוואמי וישנו דבננדה

סואמי וישנו דבננדה, המורה שלנו, העמיד את שיטת היוגה על חמישה עקרונות:

  1. תרגול נכון
  2. נשימה נכונה
  3. הרפיה נכונה
  4. תזונה נכונה
  5. חשיבה חיובית ומדיטציה

יוגה הינה חיים של משמעת עצמית המבוססים על עיקרון של "חיים פשוטים ומחשבה גבוהה". הגוף הוא מקדש או כלי רכב לנפש, ולו צרכים מסוימים, שחובה לקיים, כדי לאפשר לו תפעול חלק ודרך ארוכה ככל האפשר. אפשר לדמות אותו למכונית שצריכה חמישה דברים: מערכת שימון, מצבר, מערכת קירור, דלק, ונהג אחראי מאחורי ההגה.

תרגול נכון

תרגול נכון מספקות התנוחות (האסנות) של היוגה. הן פועלות באופן שיטתי על כל חלקי הגוף – מותחות ומחזקות את השרירים והרצועות, שומרות על גמישות עמוד השדרה והמפרקים ומשפרות את מחזור הדם. הן משמשות כמערכת שימון למפרקים ולכל חלקי גוף האחרים.

נשימה נכונה

נשימה נכונה היא  נשימה מלאה וקצבית, תוך שימוש בכל חלקי הריאות, להגברת קליטת החמצן. תרגילי הנשימה ביוגה – הפרניאמה (שליטה באנרגיית החיים) – מלמדים אותנו איך למלא מחדש את הגוף ולשלוט בהכרה שלנו, על ידי ויסות זרימת הפרנה – אנרגיית החיים.

נשימה נכונה מסייעת לגוף על ידי חיבורו למצבר, למקלעת השמש, מקום בו מאוחסנת אנרגיה פוטנציאלית אדירה. על ידי תרגול פרניאמה מוטען הגוף באנרגיה מחזקת, מרעננת ומרפאה.

הרפיה נכונה

הרפיה נכונה משחררת את המתח בשרירים ומרגיעה את הגוף כולו. היא משאירה את האדם רענן, כמו אחרי שנת לילה טובה. היא עוברת לכל הפעולות היומיומיות, ומלמדת את האדם איך להטעין מחדש את הגוף ולשלוט בהכרה, על ידי  ויסות זרימת הפרנה. זוהי מערכת הקירור של הגוף.

תזונה נכונה

תזונה נכונה היא תזונה מזינה ומאוזנת, תזונה צמחונית, המבוססת על מזון טבעי. היא משאירה את הגוף קל וגמיש ואת ההכרה רגועה, ומאפשרת לגוף להתנגד למחלות. היא מספקת את חומרי הדלק הנכונים לגוף.

חשיבה חיובית ומדיטציה

חשיבה חיובית ומדיטציה עוזרות לנו לסלק מחשבות שליליות, להרגיע את ההכרה, לשלוט בה, לפתח יציבות וריכוז, ובסופו של דבר להתעלות מעל לכל המחשבות. כך נוצר הנהג הנבון.

כדי להגיע למצב של שלווה מושלמת ושמחה נצחית, יש ללמוד כיצד להרגיע את ההכרה, להתרכז וללכת מעבר להכרה. על ידי ריכוז ההכרה פנימה, אל העצמי, אפשר להעמיק את החוויה של ריכוז מושלם. זהו המצב של מדיטציה.

מדיטציה היא חוויה שלא ניתן לתאר אותה, בדיוק כמו שלא ניתן לתאר צבעים לאדם עיוור. כל חוויה רגילה מוגבלת על ידי זמן, מרחב וסיבתיות. המצב המדיטטיבי מתעלה מעבר לכל הגבולות  האלה. במצב זה אין עבר או עתיד, אלא רק תודעת ה"אני" בהוויה הנצחית.